Google+

sobota 22. února 2020

Ecokorek: Kabelky z veganské kůže, které čistí vzduch


Korek pro mě odmalička byly tři věci - nástěnka, podtácky a podomácku vyrobená vestavěná skříň, kterou postavil taťka v bytě, kde jsem se narodila. Brala jsem ho jako technický materiál, který slouží třeba k obložení stěn. Dlouho byl pro mě korek takový tajemný materiál, o kterém nevím, odkud se bere. Pokud máte ke korku stejné pocity, tak čtěte dál, prozradíme si o něm veškeré tajemství a ukážeme si, co krásného z něj může vzniknout (spoiler: je to kabelka). 


Korkové kabelky, batohy a další doplňky jsem během posledního roku viděla už několikrát a vždycky jsem z nich byla paf. Jsou totiž jemné, čisté, minimalistické a nevšední v tom nejlepším slova smyslu. Když mě ke spolupráci oslovila značka Ecokorek, měla jsem velikánskou radost, že se mi korkové produkty konečně dostanou pod ruku. Vybrala jsem si kabelku ALVITO v bílém provedení (tzn. s bílým potiskem), která mi přišla jemná, decentní a něžná. Bílý potisk zase až tak často v tomto provedení nevídám a hrozně se mi líbí.


Věděli jste, že jedním z celosvětových "výrobců" korku je Portugalsko? Právě tam mají korkové duby ty nejlepší podmínky pro život. Jeho zpracování není žádnou novinkou, našla jsem jednu z tradičních firem, která se vývozem korku zabývá, a ta byla založena už koncem 19. století (v roce 1870). Korek je vlastně kůra, respektive její vnější část, která je nepropustná a chrání strom před vlivem počasí. Její zpracování a dostávání ze stromu sice vypadá trochu děsivě (kuk na video), ale pro strom není nijak ničivé, vnitřek "život" stromu se nezničí a obnova kůry trvá asi 8 - 10 let. Strom se proto "nehobluje" každoroční sezónu, ale jednou za určitý počet let, které potřebuje k regeneraci. Mezitím, co kůra dorůstá, se korkové duby starají o takové ty běžné věci, jako výroba kyslíku, nebo pohlcování kysličníku (neboli oxidu) uhličitého, který pohlcují mnohonásobně více než jiné stromy. Ten používají při procesu zacelování po oddělání korkové vrstvy. Tím, že se kůra oloupe, nastartuje strom regenerační mechanismy a čistí vzduch od oxidu uhličitého, který vzniká spalováním (třeba v motorech). Takový korkový háj dokáže pohltit obrovské množství těchto chemikálií, je domovem pro spoustu druhů zvířátek a kořenový systém zabraňuje vysychání půdy a vzniku pouští, tím zabraňují i vzniku a rozšíření požárů. Klobouk dolů a hned má pro mě korková kabelka úplně jiný význam.


Jako materiál je korek taky hodně vděčný, vyrábí se z nej třeba i podlahy a samozřejmě zátky, na které jsem jako nepička úplně zapomněla. Korkovině se přezdívá taky veganská kůže, výrobky, které nabízí Ecokorek jsou vegan friendly a PETA approved. Materiál je nepromokavý (korek v sobě udržuje hodně kyslíku, takže je "nadýchaný" a zároveň vodě nepropustný a lehký), lze ho očistit mokrou žínkou, dobře usychá. Doufám, že máte při čtení taky spadlé brady jako já při psaní. Korek je prostě materiál budoucnosti!


Teď se přesuneme k české značce Ecokorek a jejím produktům. Pro mě i pro vás je to úplná novinka, tak si řekneme pár slov i o tom, co to je a kdo za tím stojí. Značka je to úplně mlaďoučká, nápad se začal zakladateli rodit v hlavě v prosinci roku 2018, eshop vznikl v květnu 2019. Stojí za ním Valentýn a Markéta. Myšlenka korkových produktů přišla s láskou ke krásnému materiálu, originalitě (každý výrobek je v detailech jiný, protože se i kůra liší) a ohledem k životnímu prostředí


A teď konečně ke kabelce Alvito. ♥ Eshop jsem prolezla skrz naskrz a hledala spíš něco menšího a praktičtějšího. Velké kabelky jsem teď odložila a nosím hlavně batůžky, které doplňuju malou kabelečkou. Do té se mi musí vejít peněženka, taštička na doklady, mobil, klíče, kapesník a balzám na rty. Když si vybírám kabelky a batohy přes internet, vždycky hledám fotku s lidmi, abych viděla, jak je ve skutečnosti velká.


Kabelka je na první pohled malá, proto mě překvapilo, jak je prostorná! Peněženka se mi do ní vejde na výšku (mám středně velkou, do většiny malých se nevleze) a ještě je v hlavní kapse místo i na doklady nebo mobil. Menší kapsa je taky veliká a vejde se do ní zbytek toho, co s sebou potřebuji.

Kabelka má jednoduchý popruh (nebo jak se to jmenuje), který je v očkách uchycený na uzlík. To se mi moc líbí, protože v případě potřeby lze uzel rozvázat a z kabelky se rázem stane psaníčko.


Materiál je hlaďoučký, sametový, moc příjemný na dotek. Uvnitř jsou kapsy podšité krémovou látkou. Zadní strana kabelky je čistě korková, přední s bílým potiskem a stříbrnými ozdobnými ťupkami. Všechno je to ruční krásná a precizní práce. 

Co bych možná trošku pozměnila je velikost zipů, respektive těch visících částí, ty jsou na můj vkus moc velké a takové nemotorné. Zip jako takový je bytelný, to je super, protože u mini kabelky jsou často prťavé zipíky, které se hned rozbijí. Jen ta visící část je možná moc robustní. Na fotkách to asi moc nevyzní, ale při rozepínání mi úplně nesedí, stačilo by mi něco jednoduššího. Ale to jen tak na okraj, ať se celou recenzi jen nerozplývám blahem. 


A to úplně nejlepší nakonec! Pokud jste si během čtení korkové doplňky zamilovali, tak s kódem Verurei15 získáte na eshopu Ecokorek slevu 15% ☺️

Snad jsem vás inspirovala a trochu ochytřila o korku a jeho původu. Pokud si uděláte radost nějakým korkovým doplňkem, určitě mi napište, co jste si vybrali a jak jste s tím spokojení.

Moc děkuji Valentýnovi za krásný produkt a milou spolupráci!  

Jak se vám korkové kabelky líbí?
Žádné komentáře:

Okomentovat

If you don't have anything nice to say, say it sarcastically ;) Děkuji za komentáře, zlatíčka! ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...