1. Unavte se virtuálními nákupy
Vždycky, když něco moc moc chci, vrhnu se na eshopy a hledám, zkoumám, přidávám do košíčku, prohlížím, zvažuju... Občas narazím na něco, co je prosto TO VONO, co mi fakt v šatníku chybí a pomůže mi dát dohromady x outfitů a budu to nosit často - o tom pak žádná, po rozmyšlení kupuju. Ale často je ten pocit "něco potřebuju" jen takové mentální svrbění, které je náplastí na něco jiného. Nudu, smutek, náladovost, PMS, cokoli vás napadne. Jsem hodně impulzivní, takže se nemusím dvakrát přemlouvat, abych udělala něco, co opravdu není potřeba. Mou velkou výzvou bylo nad nákupy opravdu vědomě přemýšlet a několikrát si zopakovat, jestli to jen teď hned chci, anebo opravdu potřebuji. Většinou, když po tom toužím ještě za měsíc (nebo delší době, která u mě záleží na hodnotě věci), tak si to pořídím. Zároveň jsem si ale díky tomu babilion věcí nekoupila, protože to prostě bylo něco, co jsem jen chtěla, ale nepotřebovala.
Košile a tílko jsou z druhé ruky, sukně nová z Reserved |
2. Kdybych chtěla, tak si to můžu koupit
Ještě pořád mám v sobě zakotvený pocit "něco si koupím = udělá mi to instantní radost". A jsou dny, kdy bych takovou instantní radost fakt potřebovala. Třeba nějakou sladkostí (i když mám doma) nebo něčím z papírnictví (i když dvacátou propisku nepotřebuju). Jenže i tyhle drobné nákupy se nakonec sčítají a sem tam kávička je na konci měsíce pořádná částka. Čím víc si ale něco zakazuju, tím víc to chci porušit, samozřejmě. A tak si nezakazuju nic a dovoluju si uvědomění, že kdybych opravdu fakt hodně chtěla, klidně se můžu cestou domů stavit v obchodě a něco si koupit. Často díky tomu zjistím, že to měla ve skutečnosti být jen další náplast a mnohem víc se těším domů na čaj a večer s knížkou.
3. Z kousků funkční šatník
Dlouho jsem bojovala s nalezením svého stylu. Viděla jsem nespočet videí o barevné typologii, capsule wardrobe metodě a dalších radách a tipech, které mi jen víc a víc zamotávaly hlavu. Porovnávala jsem se s dalšími lidmi a to, v čem jsem se cítila nejlíp, mi nikdy nepřišlo dost dobré. Mé první kroky vedly k postupnému vytřídění věcí, které jsem si koupila ve slevách a ve kterých jsem se necítila dobře. Častokrát jsem slyšela návod, že má člověk vyházet všechny věci ze skříní na postel a pak je všechny roztřídit. Z toho na mě šly ale okamžité mdloby. Proto jsem na to šla postupně - a trvalo to několik let a stále nemám hotovo a asi nikdy mít nebudu, protože já, můj styl i potřeby na oblečení se vyvíjí. A to je v pořádku.
Šaty jsou z Textile House |
Pokud vás móda trochu trápí, mám pro vás dva tipy. Prvním jsou knihy Táni Havlíčkové, hlavně Móda má duši a Móda a duše aneb Klíč k sobě. Pokud vám to zní jako něco moc ezo, nebojte se, nikdo vás do žádné sekty verbovat nebude. Pro mě to bylo příjemné nalezení mého typu a obrovská úleva, že to, v čem se cítím nejlíp, vůbec nemusí být to, co mi radí ostatní. Knihy mi pomohly přijmout sebe a svůj osobitý styl, který je jen a jen můj.
Druhý tip jsou nákupy se stylistkou ve Westfield Chodov, které jsou pro členy klubu zdarma. Já toho využila zatím jednou s úžasnou Šárkou Štursovou (a rovnou z toho vznikl článek pro deník Metro) a byla jsem nadšená - pořídila jsem si přesně ty nadčasové kousky, které jsou teď základem mého šatníku a nosím je pořád. Navíc mi Šárka vysvětlila i po jakých materiálech sáhnout, abych měla jen a jen kvalitu. Takže pokud vás nákupy děsí a potřebovali byste s nimi pomoc, moc doporučuji.
Pro dnešek stačí, co myslíte? Dejte mi vědět, jestli jsou pro vás moje zkušenosti a tipy užitečné a chtěli byste si takových článků přečíst více. Článek jsem nepsala v rámci žádné spolupráce, jedná se opravdu o tipy, které mi pomohly.
Jaký je váš osobní styl? V čem se cítíte nejlépe?
Komentáře
Okomentovat
Děkuji za komentář ♥